Меню

21-й тиждень вагітності: Ваша дитина вдосконалює цикл сну/активності

Ваші переваги в HiPP-клубі

Як член Ви будете регулярно отримувати оновлення про вагітність електронною поштою!

  • Найкращий спосіб підготуватися до пологів
  • Важливі контрольні списки
  • Для вас також є пакети продуктів, подарунки та багато іншого!

Реєструйтеся безкоштовно

Розмір Вашої дитини на 21-му тижні

Ваша дитина зараз має довжину близько 27 см і важить близько 350 грамів і вже скоро вона буде важити півкілограма.

Розвиток Вашої дитини

Основною подією протягом 21-го тижня є утворення тім’ячка на черепі Вашої дитини. Він закриється через деякий час після народження, голова дитини набуде тієї форми, якою вона буде протягом життя.

Ваша дитина продовжує розвивати та вдосконалювати свій цикл сну/активності, важливий етап у її розвитку.

Ультразвукове сканування покаже, яке положення сну малюк прийняв в утробі матері. Ви зможете побачити, чи він опустив голову назад, поклав руки під підборіддям або притягнути підборіддя до грудей, щоб підтримати голову.

На 21-му тижні режим сну Вашої дитини буде такий самий, як і при його народженні, і на нього вже впливають шум і світло. Іншим фактором впливу є Ваші харчові звички: шум, який видає кишечник під час або після їжі, наприклад, триматиме Вашу дитину настороженою і вона не спатиме.

Протягом цього тижня також розвивається міміка Вашої дитини - її брови вже розвинулися, і тепер можна побачити і вії.

Її шкіра зміцнюється і починають формуватися два основні шари - епідерміс і дерма.

Як Ви, напевно, вже дізналися до 21-го тижня, Ваша дитина дуже активна: вона б'ється досить сильно, часто обертається, тягне за пуповину і тягне сама себе, смоктаючи один великий, а потім інші пальці, ковтає навколоплідні води.

Тепер вона може перетравлювати навколоплідні води, які вона споживає, оскільки її травна система вже може відокремлювати воду від інших речовин, які вона містить. Ви можете бачити, як дитина рухається, коли вона активно тренує свою травну систему, хоча все ще її кишечник не повністю розвинений і здатний перетравлювати все, що вона їсть, поки їй не виповниться близько 12 місяців. Це означає, що після народження вона часто страждає від болю в животі та здуття.

Смакові нерви та рецептори Вашої дитини зараз розвинулися настільки, що вона може відчути смак того, що Ви їсте, оскільки ароматизатори їжі потрапляють до навколоплідних вод, які вона п'є. Пізніше малюки впізнають ці смаки, коли побачать їжу на тарілці, тому чим різноманітніше Ваше харчування, тим краще!

HiPP BabyClub

HiPP BabyClub

У Вас є можливість отримати безліч корисної інформації, купони на знижку, подарунки та багато чого іншого!

Зареєструйтесь зараз безкоштовно

Що відбувається у майбутньої мами на 21-му тижні вагітності

Починаючи з 21-го тижня, Ваша дитина буде все більше рухатися, що зробить вагітність все важчою з кожним тижнем. Поки що досі немає явних ознак її активності, хоча Ви можете відчувати, як дитина рухається. Якщо Ви прореагуєте на ці рухи, Ви інстинктивно відповісте, спілкуючись зі своєю дитиною, і це їй сподобається.

Загальні ознаки та симптоми

Ви будете збільшуватись по мірі того, як буде рости Ваш животик, і це збільшить тиск на Ваші внутрішні органи, які були зміщені Вашою зростаючою утробою. Це зростання, дефіцит місця для інших ваших органів та гормонів може час від часу викликати ряд симптомів.

Судоми в ногах

На 21-му тижні Ви починаєте потребувати все більше і більше магнію. Це проявляється через  раптові та болючі судоми, які можуть виникнути в ногах (зокрема у гомілці) Це частіше трапляється вночі, коли м’язи відпочивають і розслабляються.

Перший спосіб мінімізувати ці симптоми - масажувати уражену ділянку, щоб знову розслабились м’язи, і тепер Вам потрібно намагатися їсти продукти, багаті на магній.

Закреп і здуття

Ви можете мати нерегулярні випорожнення внаслідок тиску, який зараз чинить утроба на кишечник. Здебільшого це спричинить закреп, але нерідко відчувається і здуття.

Основний спосіб уникнути закрепів та здуття - це збільшити споживання рідини та зменшити споживання таких продуктів, як капуста, квасоля, часник та цибуля.

Дізнайтеся більше про те, що можна зробити, щоб мінімізувати ці дратівливі симптоми під час вагітності.

Інфекції сечовивідних шляхів

Протягом  вагітності таз розширюється і розкривається, м’язи і суглоби розслаблюються, а слизові оболонки тіла стають більш чутливими та вразливими. Це полегшує потрапляння бактерій у Вашу уретру, що може призвести до інфекції сечового міхура.

На 21-му тижні Ваш таз також вразливий до холодних температур, тому не забувайте грітися і ходити в туалет так часто, як це необхідно. Вживання великої кількості рідини також є ефективним способом уникнути інфекцій сечовивідних шляхів, оскільки допомагає «промити» сечовивідні органи (зокрема сечовий міхур) і зменшує кількість бактерій, які могли потрапити туди.

Поради акушерки

«Намагайтеся носити бавовняну нижню білизну якомога частіше - навіть якщо вона може бути не такою модною, як інша білизна, вона дихає, тому допомагає захистити від бактеріальних та грибкових інфекцій» - Дороті Куц, акушерка

Найкращі поради

  • Уникайте важкої їжі ввечері - невеликі легкі страви легше засвоюються. Переконайтеся, що Ви отримуєте достатню кількість магнію щодня.
  • Вживання великої кількості клітковини, фізичні вправи та вживання достатньої кількості рідини допоможуть запобігти закрепу.
  • Гарне зволоження також допоможе запобігти інфекціям.
  • Змінюйте роботу на відпочинок, переконавшись, що Ви не втомлюєтеся.

Питання, які Ви можете поставити своєму лікарю

Дефіцит магнію

Оскільки потреба в магнію різко зростає в середині вагітності, Вам слід збільшити споживання цього мікроелементу. Магній допомагає запобігти періодичним м’язовим судомам і може «стримувати» вашу матку, зменшуючи її скорочення, що зменшить ризик передчасних пологів. Якщо Ви не отримуєте достатньо магнію у своєму раціоні, попросіть лікаря призначити Вам добавку.

Як щодо мого рівня заліза?

Багато вагітних жінок часом відчувають втому, млявість і слабкість - це нормальна частина вагітності і не треба турбуватися. Однак це також може означати, що рівень заліза у вас занадто низький. Оскільки залізо має вирішальне значення для транспортування кисню у крові (а отже, для того, щоб дитина отримувала необхідні поживні речовини), цей рівень заліза необхідно підтримувати стабільними.

Ваш лікар може швидко перевірити рівень заліза у Вашій крові за допомогою призначення аналізу на вміст гемоглобіну (Hb) у крові. Особливо регулярно це буде після шостого місяця вагітності. Якщо Ваш рівень занадто низький, Вам призначать відповідну добавку. Штучно створене залізо для використання в харчових добавках має один недолік -  воно може закреп і чорний колір випорожнень. Але є й натуральні препарати заліза, які не мають таких побічних ефектів. Поговоріть про це зі своїм лікарем.

Інформація про автора:

Джуліана Джекі-Герлітц є ліцензованою медсестрою. Понад десять років вона працює у сфері консультування з питань материнства та грудного вигодовування. В даний час вона працює як медичний автор та психологічний консультант. Джуліана Джекі-Герлітц одружена вже 22 роки, є матір’ю вісьмох дітей, живе з родиною у місті Галле.