Меню

11-й тиждень вагітності: органи Вашої дитини вже починають формуватися

Ваші переваги в HiPP-клубі

Як член Ви будете регулярно отримувати оновлення про вагітність електронною поштою!

  • Найкращий спосіб підготуватися до пологів
  • Важливі контрольні списки
  • Для вас також є пакети продуктів, подарунки та багато іншого!

Реєструйтеся безкоштовно

Розмір Вашої дитини на 11-му тижні

Маленька дитина у Вашому животі зараз має розмір від 3,7 до 4,1 см, важить близько 8 грамів і має приблизно такий же діаметр, як лайм - все ще дуже маленький, але точно помітний. Протягом наступних кількох тижнів вона швидко стане набагато більшою.

Розвиток Вашої дитини

Зараз Ваша дитина починає найінтенсивнішу фазу свого росту. ЇЇ  довжина значно збільшиться, майже вдвічі за найближчі три тижні.

11-й тиждень – це період, коли органи Вашої дитини починають розвивати свої складні функції. Специфічні статеві органи також вже існують і будуть розвиватися далі протягом наступних кількох тижнів, хоча пройде деякий час, перш ніж Ви зможете зрозуміти, чи чекаєте на хлопчика чи дівчинку. Зараз стає все більш зрозумілим, чи чекаєте Ви лише одну дитину чи двійнят.

Перемичка, яка раніше з’єднувала пальці рук і ніг у Вашої дитини, тепер зникла, і тепер вона може грати пальцями і класти великий палець у рот. На 11-му тижні починають розвиватися  людські риси: вуха дитини, які раніше були ближче до маківки, тепер рухаються вниз до середини, тобто туди, де вони мали б бути.

Клітини розмножуються и формують різні шари шкіри, збільшують її товщину, роблячи її менш прозорою, ніж раніше. Коріння волосся розвиваються у другому шарі, дермі, і з 13-го тижня у Вашої дитини з’явиться крихітне тонке волосся, які називають лануго, і яке майже повністю вкриє тіло малюка та допоможе захистити його. Кожен корінь волосся також має сальну залозу, яка виробляє жирну, водонепроникну речовину. Лануго допомагає їй прилипати до тіла, і разом вони відіграють важливу роль: запобігають тому, щоб ніжна шкіра Вашої дитини ставала занадто м’якою в навколоплідних водах. Також це ефективна теплоізоляція, захист від вібрацій, звуку та тиску. Ваша дитина звільниться від цього волосся до кінця Вашої вагітності.

Що відбувається у майбутньої мами на 11-му тижні вагітності

Зараз Ви перебуваєте на 11-му тижні, і, сподіваємось, Вам буде набагато краще далі. Вас не буде більше нудити, ризик викидня зараз зводиться до мінімальних шансів, і це Вас буде заспокоювати. Тепер Ви можете почати думати про те, коли і як повідомити родині та друзям добру новину, якщо Ви цього ще не зробили. Досі немає очевидних ознак Вашої вагітності, хоча, якщо це Ваша друга або третя вагітність, Ви, можливо, зможете побачити початок формування животику. У будь-якому випадку, Ви почнете набирати вагу, і Ваше тіло буде нарощувати свої жирові запаси. Не хвилюйтеся: після пологів невелика кількість занять спортом або фізичними вправами та здорове харчування позбавлять Вас від набраної ваги. Грудне вигодовування також допоможе Вам повернути форму, оскільки Ваше тіло буде отримувати необхідну енергію з жирових запасів, які зараз накопичуються.

Загальні ознаки та симптоми

Біль у спині та животі

Останні тижні вагітності можуть бути важкими, тому вам слід заздалегідь підготувати своє тіло і залишатися якомога більше в формі. Больові відчуття в животі можуть інколи виникати,  це пов'язане із зростанням матки. Ви також можете відчувати біль у спині під час тренувань або сидячи та лежачи на одній стороні тіла, оскільки Ваші сухожилля тепер більш розслаблені та гнучкі, щоб справлятися зі збільшеною вагою. Легкі заняття спортом та активний спосіб життя - це ефективний метод допомогти своєму тілу виконувати свою роботу, зміцнювати силу та уникати болю в м’язах. Також є спеціальні вправи, які можуть полегшити біль при певних симптомах.

Народжувати теж буде важкою роботою - для цього знадобляться всі сили та витривалість. Тож фізична активність важлива під час вагітності! Ви раніше були спортивною людиною? Тоді так тримати!* Якщо ні, почати добре, але не перестарайтеся: гуляйте, плавайте, виконуйте вправи, йогу тощо.

* Проконсультуйтеся зі своїм гінекологом щодо того, які види спорту підходять і чи є гарною ідеєю продовжувати професійний спорт.

Больові відчуття молочних залоз

Ви будете продовжувати відчувати больові відчуття молочних залоз (і чутливі соски) протягом наступних кількох тижнів. Ці симптоми полегшаться в середині вагітності, оскільки молочні залози вже розвинуться до того часу. З цього моменту Ваші груди будуть готові виконати свою роль, коли прийде час  - годувати дитину грудьми.

Піраміда харчування для вагітних та жінок, які годують груддю

Питання про Ваш раціон стає більш важливим на 11-му тижні вагітності, оскільки Вам та Вашій дитині потрібно більше вітамінів, мінералів та мікроелементів. Ваш лікар може відповісти на будь-які Ваші запитання та проконсультувати на основі останніх наукових дієтичних рекомендацій.

Основою харчування вагітної жінки, тобто основою піраміди, є напої. Ідеально підходять вода, несолодкий або злегка підсолоджений чай, “рідкі” фреші з фруктових соків та овочеві соки.

Другий рівень піраміди і надзвичайно важливий для Вашого добробуту та здорового розвитку Вашої дитини - це фрукти та овочі, особливо бобові. Ви повинні їсти до шести порцій фруктів та овочів на день - але не хвилюйтеся, якщо Ви не можете впоратися з цим щодня, оскільки це занадто багато для деяких жінок.

Третій рівень - це вуглеводи, і ви повинні їх їсти п’ять порцій на день. Вони включають картоплю, хліб та зернові продукти, рис та макарони (а цільнозернові страви ідеальні, можна вживати, коли вам захочеться). Це може бути багато для Вас теж, тому, зрештою, Вам вирішувати щодо того, скільки їх їсти.

Четвертий рівень піраміди харчування для вагітних - це молоко та молочні продукти. Щоденна рекомендація - три порції на день протягом перших трьох місяців. Потім, починаючи з четвертого місяця, вона досягає чотирьох порцій на день, щоб задовольнити підвищену потребу Вашого організму в кальції.

П’ятий рівень піраміди харчування - це продукти – джерело білку, які Ви повинні вживати лише в невеликих кількостях, включаючи м’ясо та рибу. М’ясо повинно бути не жирним, а рекомендація вживання - не частіше двох разів на тиждень. Ніколи не їжте сире м’ясо та переконайтесь, що воно правильно приготоване, перш ніж його з’їсти (щоб уникнути споживання патогенних бактерій). Ви можете їсти рибу трохи частіше - три рази на тиждень  - це нормально.

Шостий рівень - це жири, такі як масла та олії (хоча олія для Вас краще, ніж вершкове масло). Одна-дві столові ложки на день - це рекомендована добова норма жиру.  Добре споживати олію в салаті або під час смаження їжі на сковороді.

Сьомий і найвищий рівень піраміди - це розкіш, така як солодка та солона їжа.

HiPP BabyClub

HiPP BabyClub

У Вас є можливість отримати безліч корисної інформації, купони на знижку, подарунки та багато чого іншого!

Зареєструйтесь зараз безкоштовно

Поради акушерки

«Спочатку у багатьох вагітних жінок є бажання солоної, ситної їжі. Не хвилюйтеся з цього приводу, і не відмовляйтеся! Ваше тіло зазвичай говорить Вам, що йому потрібно. Ця тяга пройде, і тоді Ви зможете зосередитись на тому, щоб харчуватися здоровою їжею». Дороті Куц, акушерка

HiPP має багато порад та інформації щодо здорового харчування під час вагітності.

Найкращі поради

• Випивайте 2 літри рідини на день (як правило, по одній склянці на кожну годину).

• Не пийте один напій, щоб вгамувати спрагу - наприклад, спробуйте різні чаї.

• Придбайте кулінарну книгу для вагітних, яка дасть вам безліч творчих ідей і рецепти збалансованого харчування.

• Відвідайте місцевий ринок, щоб купити свіжі фрукти та овочі.

• Подумайте, коли Ви хочете повідомити своїм близьким чудові новини про Вашу вагітність.

Запитання, які ви можете задати своєму лікарю

Харчова алергія

Якщо у Вас алергія, спитайте свого лікаря, як ви можете замінити їжу, яку Ви не можете їсти. Дефіцит деяких важливих поживних речовин, якщо Ви вживаєте їх недостатньо - дуже небажаний. Не хвилюйтеся – завжди є альтернатива, і лікар, якщо потрібно, може направити Вас до дієтолога, який допоможе Вам щодо повноцінного меню.

Інформація щодо автора:

Джуліана Джекі-Герлітц є ліцензованою медсестрою. Понад десять років вона працює у сфері консультування з питань материнства та грудного вигодовування. В даний час вона працює як медичний автор та психологічний консультант. Джуліана Джекі-Герлітц одружена вже 22 роки, є матір’ю вісьмох дітей, живе з родиною у місті Галле.