Меню

Атопічний дерматит (діатез) у дітей: симптоми, причини та яку суміш вибрати

атопічний дерматит, або діатез у дітей

Атопічний дерматит — це хронічне запалення шкіри, яке часто супроводжується сухістю, свербежем та червоними висипаннями. Цей стан пов'язаний з генетикою та підвищеною чутливістю шкіри до різних подразників. Уявіть зовнішній шар шкіри як бар’єр, що захищає тіло від проникнення алергенів, а також утримує вологу. При атопічному дерматиті цілісність цього шару порушена — отже, шкіра стає вразливою перед алергічними збудниками, з якими ми контактуємо щодня.

Цей стан може виникати навіть у немовлят, тож дуже важливо вчасно помітити симптоми атопічного дерматиту у дітей та проконсультуватися з лікарем щодо подальших дій.

Симптоми та причини атопічного дерматиту

Атопічний дерматит проявляється різними симптомами, їх характер може варіюватися залежно від віку та індивідуальних особливостей кожної людини. Основні симптоми, які можна спостерігати як у дорослих, так і у малюків:

  1. Сухість шкіри. Люди з атопічним дерматитом часто мають суху та дуже чутливу шкіру, яка швидко втрачає вологу.
  2. Свербіж. Головним симптомом є свербіж, який може бути інтенсивним і докучливим, особливо вночі. У свою чергу, розчісування шкіри може призводити до запалення.
  3. Червоні висипання. На початкових етапах атопічного дерматиту можуть з'являтися червоні плями або висипання.
  4. Запалення та набряк. Зараження шкіри після інтенсивного розчісування може спричинити запалення та набряк. 

Зазначимо, що у багатьох випадках атопічний дерматит може поєднуватися зі схильністю до харчових алергій, тож при прояві зазначених вище симптомів також важливо звернути увагу на реакцію малюка на вигодовування. Якщо в дитини є прояви атопічного дерматиту, лікар може порадити тимчасово вилучити з харчування годуючої мами всі молочні продукти, а якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні — давати йому суміші з глибоко розщепленим білком.

Точний механізм виникнення цього стану досі невідомий, але вважається, що він пов'язаний з генетичною схильністю і факторами навколишнього середовища. Якщо в одного з батьків є АД, то ризик розвитку захворювання у дитини становить близько 50%. Якщо в обох батьків є АД, то ризик розвитку у дитини становить близько 80%. Не у всіх людей з родинною історією атопічного дерматиту можуть виникнути його симптоми — велику роль також грають чинники-провокатори. Фактори навколишнього середовища, які можуть сприяти розвитку АД, включають:

  • алергени, такі як пилові кліщі, шерсть тварин, риба, горіхи, яйця;
  • інфекції верхніх дихальних шляхів, інфекції шкіри;
  • лікарські препарати, такі як антибіотики, нестероїдні протизапальні препарати.

Деякі лікарі пов’язують виникнення симптомів атопічного дерматиту зі стресом. 

На яких ділянках тіла найчастіше проявляється атопічний дерматит

діатез у дітей

У немовлят атопічний дерматит може з’являтися на різних ділянках тіла. Наприклад, особливо помітним може бути почервоніння та сухість шкіри на обличчі. Зазвичай це щоки або зона навколо очей, адже малюк може терти очі ручками або тертися щокою об ліжко під час свербіння. 

Також почервоніння та сухість можуть спостерігатися у великих складках тіла, наприклад, на згинах колін та ліктів. Це також відбувається через натирання цих ділянок шкіри.

Іноді атопічний дерматит у дитини може з’являтися між пальцями, на спині або на шиї.

А от під підгузком, як правило, прояви атопічного дерматиту виникають досить рідко, що особливо важливо для того, щоб відрізнити атопічний дерматит від пелюшкового.

АД може ускладнюватися інфекціями шкіри, такими як бактеріальна або вірусна інфекція. Якщо ви помітили у своєї дитини симптоми АД, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Як лікують атопічний дерматит в Україні

Цілеспрямованого лікування атопічного дерматиту у немовлят не існує, адже механізм виникнення алергічної реакції досить складний та залежить від генетичного чинника. Проте, досягти ремісії дуже легко, якщо правильно доглядати за шкірою малюка.

Призначати лікування може виключно лікар, адже мова йде про дуже складний механізм виникнення проявів атопічного дерматиту.

Доказові методи лікування атопічного дерматиту націлені на зволоження шкіри та відновлення її захисного бар’єру. Для цього використовуються спеціальні дерматологічні креми-емоленти, що ніби закривають собою прогалини у бар’єрі шкіри та утримують під ним вологу.

Інколи емолентів недостатньо, тому по всьому світу (і в Україні також) лікарі призначають стероїдні креми. Дія цих кремів націлена на зменшення запальних реакцій та покращення регенерації шкіри. Зазначимо, що як емоленти, так і стероїдний крем має підбирати виключно лікар.

Серед додаткових дій, що сповільнять виникнення нових проявів атопічного дерматиту, є використання м’якого бавовняного одягу, відмова від ароматизованих та кольорових засобів для прання, дотримання режиму купання дитини. Все це, знову ж таки, ви можете обговорити з педіатром для визначення кращої стратегії стримування захворювання.
 

Поширені запитання

атопічний дерматит у дітей

Як визначити атопічний дерматит у дитини?
Визначення атопічного дерматиту у дитини зазвичай базується на спостереженні за характерними ознаками, такими як червоні висипи, свербіж, сухість шкіри. Точний діагноз може встановити лише лікар.

Які основні причини розвитку атопічного дерматиту?
Основні причини розвитку атопічного дерматиту пов'язані з генетичною схильністю, що спричиняє порушення бар'єрної функції шкіри. Цей механізм не до кінця вивчений, проте роль генетичного фактора доведена. На рецидиви атопічного дерматиту можуть впливати зовнішні чинники, алергени, інфекції, стрес, деякі лікарські засоби.

Як вибрати підходящу суміш для харчування дитини з атопічним дерматитом?
При виборі суміші для годування дитини з атопічним дерматитом важливо вибирати гіпоалергенні продукти і консультуватися з педіатром для визначення суміші, яка не спричинятиме алергії. Зазвичай рекомендується вибирати спеціальні суміші для дітей з алергічними реакціями — наприклад, HiPP HA Combiotic.

Які симптоми пов'язані з атопічним дерматитом у дорослих?
Симптоми атопічного дерматиту у дорослих дуже схожі з тими, що виникають у малюків. Вони включають свербіж, почервоніння, сухість шкіри та подразнення після найменшого контакту з алергенами. Ділянки, де найчастіше виникає АД у дорослих:

  • лоб, скроні, зона навколо рота і носа;
  • шия;
  • згини ліктів;
  • згини колін;
  • згини зап'ястків;
  • згини стоп;
  • спина;
  • груди;
  • долоні;
  • ступні.

 Слід враховувати, що якщо в одного з батьків є АД, то ризик розвитку захворювання у дитини становить близько 50%. Якщо захворювання є в обох батьків, то ризик розвитку у дитини зростає приблизно до 80%.