Меню

Алергія на білок коров'ячого молока у дитини: симптоми і лікування

Алергія на молоко у дітей першого року життя, мабуть, є найбільш поширеною алергічною реакцією серед малят. Вона може з’явитися у перші місяці життя (особливо якщо ваш малюк народився недоношеним) і спонтанно зникнути з часом. Це досить неприємна алергія, адже вона супроводжується діареєю, метеоризмом, а головне — стресом для малюка і мами.

В чому різниця між лактазною недостатністю та алергією на білок коров’ячого молока?

алергія на білок коров'ячого молока у немовлят

Не варто плутати алергію на білок у немовлят з непереносимістю лактози. Ці два стани схожі за симптомами, але мають зовсім різні механізми виникнення та принцип лікування. Тож, розберемося детальніше.

Лактоза — це молочний цукор. Цей вуглевод міститься в молоці та молочних продуктах. Лактаза — це фермент, який допомагає перетравлювати лактозу та розщеплювати її на більш прості вуглеводи. На жаль, іноді цього ферменту недостатньо, тож лактоза не засвоюється. На тлі цього виникає диспепсичний розлад.

Казеїн — це молочний білок. Він міститься у будь-якому молоці тваринного походження, але найбільше його в коров’ячому молоці. Алергія на цей білок виникає, коли імунна система малюка починає сприймати його як шкідливий та починає атакувати антитілами.

Якщо непереносимість лактози провокує у дитини виключно розлади травлення, то при алергії на казеїн до цього додаються шкірні висипи або розлади травлення.

Коли можна запідозрити алергію на молочний білок

Симптоми такої алергії дуже легко виявити. Як правило, вони виникають після прийому молочних продуктів — іноді одразу, іноді через 30 хвилин або навіть пізніше:

  • здуття, проноси або закрепи та навіть домішки крові у випорожненнях дитини;
  • сухість, почервоніння та лущення шкіри на окремих ділянках;
  • набряк обличчя, а також змішані прояви алергії.

Це перші симптоми, що вказують на алергію. До більш пізніх відноситься втрата ваги малюком.

Як діагностують алергію на казеїн

алергія на білок коров'ячого молока симптоми

Враховуючи імунну природу цього стану, точно визначити наявність алергії на молоко у дитини допоможуть призначені лікарем лабораторні дослідження. Під час них визначається наявність та кількість антитіл до алергенів казеїну, а також загальний рівень алергічних імуноглобулінів у крові дитини.

В домашніх умовах можна спостерігати за дитиною: якщо при виключенні коров’ячого молока або молочних сумішей з раціону на кілька тижнів зникають симптоми, це теж може вказувати на наявність алергії на молочний білок.
 

Лікування алергії на молоко

Вплинути на причину такої алергії неможливо, але це не означає, що не можна полегшити стан. Підтримувати задовільну якість життя дітей з алергією на коров’яче молоко можна повним виключенням молочних продуктів з раціону з їх заміною на альтернативи. У немовлят це може бути козине молоко або гіпоалергенні суміші з глибоко розщепленим білком, а у більш дорослих дітей — рослинне молоко або повна відмова від молочних продуктів.

При грудному вигодовуванні годуючій мамі слід виключити з раціону всі молочні продукти, адже при їх надмірному надходженні в організм казеїн здатен потрапити в грудне молоко. Якщо у вашого малюка діагностована алергія на коров’яче молоко, це не є протипоказом для грудного вигодовування.

Додатково лікар може призначити симптоматичну терапію — ретельне та регулярне зволоження шкіри дитини.

Поширені запитання

алергія на білок у немовлят

Які симптоми алергії на білок коров'ячого молока у дитини?
Симптоми алергії на білок коров'ячого молока у дитини включають шкірні висипи, набряки, розлади моторики шлунково-кишкового тракту та респіраторні проблеми, наприклад, кашель.

Як проводиться діагностика алергії на білок коров'ячого молока?
Діагностика алергії на білок коров'ячого молока вимагає консультації з дитячим лікарем-алергологом або педіатром. Спеціаліст призначить лабораторний аналіз на антитіла IgE до білків молока.

Чи можна лікувати алергію на білок коров'ячого молока вдома?
Коректну стратегію лікування алергії на білок коров'ячого молока може визначити тільки лікар. Вдома можна дотримуватися його рекомендацій щодо гіпоалергенного харчування та уникати продуктів з молочним білком у складі.

Які альтернативні методи годування дитини при алергії на білок коров'ячого молока?
Альтернативні методи годування дитини при алергії на білок коров'ячого молока можуть включати використання гіпоалергенних сумішей на основі інших джерел білка, таких як гідролізований білок або козяче молоко. Рекомендації лікаря тут також є ключовими.