Меню

З якого віку можна давати воду дитині?

коли дитині можна давати воду

 

Вода — найбільш доступний та безпечний напій для людей. Підтримання водного балансу асоціюється зі здоров’ям, молодістю, кращим травленням. Чи давати воду немовлятам, і взагалі коли дітям можна давати воду — питання, що цікавлять багатьох батьків. 

Чи можна допоювати малюка?

Грудне молоко до 6 місяців забезпечує дитячий організм всіма необхідними нутрієнтами і водою. Тому педіатри не рекомендують давати дитині воду у перше півріччя (до введення прикорму). Якщо дитина знаходиться на штучному вигодовуванні високоадаптованими сумішами і в неї все добре — вживання води теж не потрібне. Визначити, коли немовлятам можна давати воду до 6 місяців, дуже просто: тільки якщо вони потребують цього за медичними показаннями.

Ось кілька ознак того, що вашому немовляті може знадобитися вода до 6 місяців:

  • немовля має часту діарею, закреп або інші проблеми з травленням;
  • дитина живе в жаркому кліматі;
  • малюк приймає ліки, які можуть викликати зневоднення.

З другого півріччя життя потреба у вітамінах і мінералах для малюка різко зростає, бо саме протягом першого року життя дитина росте і розвивається найінтенсивніше. Тому з 6-місячного віку з метою попередження гіповітамінозних станів дитині вводять прикорм. І вважається, що з цього періоду дитина повинна отримувати воду. 
 

Яка вода буде кращою для малюка?

вода для немовляти

Вода для малюків має бути бактеріологічно та хімічно безпечною. Фільтрація води частково знімає інфекційну загрозу, але у процесі очистки втрачається багато мінеральних речовин. Кип'ятіння знезаражує, але також впливає на хімічний склад води. Тому педіатри рекомендують бутильовану воду, бо вона збалансована по мікроелементах. Проте варто пам'ятати, що вода у відкритій пляшці без кип’ятіння може зберігатися не більше 24 годин.

Дорослий чай не рекомендують дітям до року, оскільки він блокує всмоктування заліза у кишківнику. Швидкорозчинні, легкі у приготуванні дитячі чаї HiPP, виготовлені з натуральних, ретельно відібраних екстрактів трав та ягід, добре смакуватимуть малюкам та матимуть сприятливий ефект для процесу травлення.

Скільки води потрібно давати дитині?

Скільки води потрібно давати дитині у перший рік життя, залежить від її віку, ваги, рівня активності та кліматичних умов. Дитина повинна отримувати воду між годуваннями у дозі 20–30 мл/кг маси тіла на добу. Вода не має замінювати вигодовування. У воді немає поживних речовин, вона просто дає відчуття помилкової ситості, а це може призвести до порушення прибавки у масі тіла і порушення лактації у матері.

Допоювати дитину можна з ложечки, кружечки чи бутилочки. Вода повинна бути кімнатної температури. 

Немовлята до 6 місяців

Немовлятам до 6 місяців не потрібно давати воду, оскільки молоко матері містить достатньо рідини для задоволення їхніх потреб. Якщо є додаткова потреба у воді, 60–150 мл на добу буде достатньо.  

Діти від 6 до 12 місяців

Дітям від 6 до 12 місяців рекомендується давати 150–200 мл води на день. Давайте малюку пити, коли він хоче.

Діти старше 1 року

Дітям від 1 року рекомендується давати до 300 мл води на день, збільшуючи об’єм з набором ваги.
 

Чи є сезонна особливість прийому води у малюка?

коли давати воду немовляті при штучному вигодовуванні

Питний режим взимку не вирізняється особливістю у дітей. Що стосується жаркої пори року, варто пам'ятати, що організм малюка містить 80% води. Втрати рідини відбуваються із сечею, калом, при випаровуванні з поверхні шкіри та дихальних шляхів. У немовлят потреба у воді більша, а обмін води нестійкий. 

Будь-яка втрата рідини через перегрівання чи інші патологічні стани може спричинити зневоднення у дитини. Тому влітку обов'язковою умовою є вигодовування грудним молоком за вимогою дитини. Між годуваннями можна давати воду — це зменшить ризик розвитку дегідратації у малюка. 

Поширені питання

Якщо моєму немовляті вже 3 місяці, чи можна починати давати йому воду?
Якщо ваша дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то до 6 місяців не потребує прийому води. Якщо у приміщенні дуже жарко, можна давати невелику кількість води між годуваннями. Зазвичай у цьому віці вода окремо дається тільки у медично обґрунтованих випадках.

Чи існують які-небудь ризики з тим, щоб давати воду грудному маляті? 
Неправильний режим годування та допоювання може стати причиною недоїдання малюка через наповненість шлунка водою. Це може стати причиною лактостазу або ж зменшення продукції грудного молока та зменшення приросту маси тіла у дитини. 

Зменшення прийому грудного молока робить дитину більш схильною до інфекційних хвороб (мала кількість антитіл потрапляє з грудним молоком в організм дитини). 

Як визначити, коли моєму малюку варто починати пити воду окремо від грудного молока чи суміші?
З 6 місяців можна вводити воду у невеликій кількості, особливо якщо малюк вже отримує тверду їжу. Раніше можна давати воду за медичними показаннями. 

Які корисні аспекти або ризики пов'язані з різними видами води для дітей у різному віці?
Дітям не можна давати газовані соки та воду, адже це сприятиме підвищенню газоутворення у кишківнику, що буде супроводжуватись коліками. Дітям до 1 року можна давати тільки стерильну воду. Це означає, що вода повинна бути очищена від усіх шкідливих мікроорганізмів. Не слід давати звичайну воду з крана, навіть кип’ячену, тому що це може викликати розлад у роботі травлення. 

Малюкам від 6 до 12 місяців також важливо давати чисту воду для малюків. Вона проходить додаткове очищення та не містить мінералів у високій концентрації.

Пошук продуктів прикорму