Меню

28-й тиждень вагітності: починає працювати імунна система дитини

28 тиждень вагітності

Ваші переваги в HiPP-клубі

Як член Ви будете регулярно отримувати оновлення про вагітність електронною поштою!

  • Найкращий спосіб підготуватися до пологів
  • Важливі контрольні списки
  • Для вас також є пакети продуктів, подарунки та багато іншого!

Реєструйтеся безкоштовно

Тиждень 28-й завершує сьомий акушерський місяць вагітності. Почався третій та завершальний триместр вагітності, який триває з 28-го по 40-й тиждень.

Розмір тіла Вашої дитини на 28-му тижні

Середній розмір становить 37 см, маса тіла становить близько 1000-1100 г, тобто, кілограмовий бар’єр подоланий. Відтепер зріст дитини збільшиться не дуже, втім вона істотно набере ваги.

Розвиток дитини

На 28-му тижні дитина починає отримувати антитіла з Вашої крові через плаценту, і це є першим важливим кроком на шляху розвитку імунної системи. Ці антитіла заохочуватимуть організм дитини виробляти власні антитіла для захисту від патогенних мікроорганізмів.

Розвиток головного мозку

Головний мозок дитини й надалі ускладнюється, борозенки стають більш помітними. Збільшення активності головного мозку в результаті розвитку сенсорних відчуттів можна виявити під час вимірювання електричних сигналів, генерованих нервами, у системі їхньої провідності, та імпульсів головного мозку під час проведення ЕЕГ (електроенцефалограми).

Розвиток легень

Легені дитини також швидко розвиваються. Бронхи, шлях, по якому повітря потрапляє до легень, розділяються на правий головний та лівий головний бронхи, отже, повітря зможе надходити до легень після народження дитини. Також на цей час розвиваються і альвеоли, критично важливий орган для обміну на свіже, багате киснем повітря, «використаного» повітря, яке дитина видихає. Відтепер виділяється спеціальна речовина, що називається сурфактант, яка запобігає злипанню альвеол під час дихання, та захищає поверхню легень.

Коли все це відбулось, дитина продовжує тренувати навички дихання. Під час дихання дитина ковтає багато амніотичної рідини, що викликає гикавку, яку Ви відчуваєте, як слабкі сіпання в животі.

Якщо дитина народиться передчасно на цьому етапі, шанси вижити вже є дійсно непоганими.

Розвиток очей

Продовжується і розвиток очей – коли дитина спить, очі закриті, а коли не спить, очі відкриті. Дитина вже здатна розрізняти світло та темряву, що впливає на режим сну, а також починає розрізняти кольори та форми. Наступною стадією є розвиток гостроти зору, хоча очі працюють ще не дуже добре навіть і після народження, фактично, зір розвинеться повністю лише в період від одного до двох років.

Як це відчувається, бути майбутньою мамою на 28-му тижні вагітності

Наприкінці сьомого місяця вагітності Ви набрали вже багато ваги. Живіт виріс, внаслідок чого змінився центр ваги і відчуття власного тіла, хоча існують спеціальні вправи, які допоможуть Вам призвичаїтись до нових обставин. На 28-му тижні Ви помічатимете все більше симптомів, зумовлених збільшеною вагою та збільшенням живота.

Часті ознаки та симптоми

Боротьба за сон

Через великий живіт все важче знайти комфортне положення у ліжку, а отже, буде важко заснути. І не лише це - Ви намагатиметесь заснути, крутячись та намагаючись знайти зручне положення для сну

HiPP BabyClub

HiPP BabyClub

У Вас є можливість отримати безліч корисної інформації, купони на знижку, подарунки та багато чого іншого!

Зареєструйтесь зараз безкоштовно

Порада акушерки

«Покладіть подушку під живіт, коли лежите на боку, щоб він «тягнув» Вас, так буде комфортніше». Дороті Кутц, акушерка.

На 28-му тижні дно матки, верхівка матки, буде розташована точно посередині між пупком та реберною дугою.

Ваша дитина рухається все більше і більше

Дитина використовує весь простір в утробі, що залишився, для інтенсивної фізичної активності, оскільки здійснює різноманітні рухи, що інколи може порушувати Ваш сон та не давати зосередитись. Ці рухи можуть бути помітні навіть ззовні. На животі з’являються випуклості через те, що дитина вперлася в це місце ніжкою чи ручкою. Якщо Ви очікуєте двійню, це, звісно, траплятиметься частіше.

В результаті цього майбутній тато та майбутні бабусі й дідусі можуть насолоджуватись «контактом» з дитиною. На 28-му тижні вагітності ще не можливо визначити положення дитини, дитина крутиться та займає положення, яке подобається.

Ви помічаєте хибні перейми

Ваш організм продовжує готуватись до пологів і тренується в переймах – час від часу, без попередження, Ви помічаєте, що живіт напружується десь на хвилину. Це не боляче, і не є шкідливим для дитини.

Ваша матка тисне на інші органи

Окрім боротьби за сон вночі, Вам знадобиться відвідувати туалет частіше протягом дня. Це відбувається через те, що матка та дитина тисне на сечовий міхур, і його розмір зменшується. На додаток, матка тисне і на інші органи, внаслідок чого може виникати печія та біль в нирках.

Біль в ногах

Можливий набряк нижньої частини ніг та щиколоток, важкість в ногах (зокрема, влітку), м’язові спазми та інші симптоми, часті у вагітних жінок на цьому етапі. Отже, потурбуйтесь про себе:

  • Забезпечте собі достатній відпочинок!
  • Пам’ятайте, що потрібна здорова їжа з високим вмістом магнію! Необхідно сидіти чи лежати, піднявши ноги, якомога частіше!

Підняті ноги стимулюють циркуляцію крові та рідини організму, і перешкоджають тому, щоб кров та рідина «злились» до нижніх кінцівок.

Отримайте більше інформації щодо поживних речовин, яких наразі потрібно уникати, та як запобігти чи мінімізувати небажані симптоми.

Головні поради

  • Якщо у Вас набряклі чи болять ноги, компрес з холодної води та краплинки яблучного оцту забезпечать полегшення.
  • Якщо Ви маєте проблеми зі сном, Вам допоможуть такі трави, як лаванда та лимонна м’ята. Ефірні олії, такі як помаранчева чи трояндова, здійснюють балансуючий ефект, а ваніль допоможе розслабитись та сприятиме концентрації.
  • Під час використання трав, наприклад, для ароматерапії, потрібно переконатись, що вони не є шкідливими під час вагітності, наприклад, використання листя сенни та листя малини є поганою ідеєю до 36-го тижня, оскільки вони можуть спровокувати пологи, на додаток, чай з листя малини ослаблює тазове дно.
  • Для запобігання появи варикозних вен та м’язових спазмів Ви можете тренувати вени, для цього потрібно стати навшпиньки, затриматись у цьому положенні та повернутись на стопи. Вправа з перекочуванням на стопах для тренування вен тренує також і бічні м’язи ноги.
  • Більшість курсів для майбутніх мам починається на цьому етапі. Знайдіть час, щоб їх відвідувати, та, не вагаючись, ставте викладачу усі питання, які виникли.

Питання, які Ви, можливо, захочете поставити своєму лікареві

Отримання допомоги у зв’язку з варикозними венами

Якщо виникає біль у ногах, або страждаєте від варикозних вен, або з’явились павукоподібні вени до початку вагітності, Ваш лікар повідомить, чи є ці явища клінічно значущими. Можливо, у Вас наявна генетична схильність до появи варикозних вен, в такому випадку такий ефект є не лише візуальним дефектом. Ваш лікар допоможе запобігти розвитку тромбозу, для цього інколи потрібне лікування чи профілактична терапія. У цьому випадку і залежно від характеру Вашої праці, перший крок полягає у використанні компресійних панчіх (вони є дуже еластичними, отже перешкоджають накопиченню крові у нижніх кінцівках), коли Ви перебуваєте на ногах чи ходите.

Інформація щодо автора:

Джуліана Джекі-Герлітц є ліцензованою медсестрою. Понад десять років вона працює у сфері консультування з питань материнства та грудного вигодовування. В даний час вона працює як медичний автор та психологічний консультант. Джуліана Джекі-Герлітц одружена вже 22 роки, є матір’ю вісьмох дітей, живе з родиною у місті Галле.