Меню

Низькоалергенне харчування

харчова алергія у немовлят

Алергія - одна з найпоширеніших проблем дітей раннього віку. І переважна кількість різних видів алергії починається на першому році життя саме з проявів харчової алергії.

Батьки зазвичай вважають «алергією» будь-які висипання на шкірі, але це не завжди так. Є алергія імунна, яка з часом може посилюватися і трансформуватися в респіраторні форми або в серйозні алергічні захворювання шкіри. І є так звана «псевдоалергія», або харчове несприйняття, пов’язані з незрілістю шлунково-кишкового тракту, порушенням формування мікрофлори кишечника або навіть з кількістю «провокуючого» фактору. І якщо говорять, що дитина «переросла» алергію, то в неї була саме така «алергія».

Коли лікар бачить дитину з будь-якими проявами алергії – він завжди спитає, чи є випадки алергії в родині, адже при схильності до алергії особливо важливо враховувати генетику. Але на сьогодні поширеність алергії збільшується і через вплив «сучасних» провокуючих чинників на імунітет і геном дитини – насамперед, погіршенням якості їжі та питної води, надмірного вживання антибіотиків і взагалі лікарських препаратів, інших екологічних чинників тощо.

Попередження алергії

Як ми можемо впливати на попередження алергії у дитини першого року життя? Ми не можемо впливати на генетику. Але ми можемо впливати на захисні і провокуючі фактори: якомога довше продовжувати грудне вигодовування, тримати «під контролем» формування здорової мікрофлори кишківника, турбуватися про якісне харчування для малюка, обмежити надходження потенційних алергенів з їжею.

На сьогодні понад 160 продуктів ідентифіковані для людини як потенційно алергенні. Але 90% всіх алергічних реакцій припадає на «велику вісімку»: коров’яче молоко, пшеницю, курячі яйця, рибу, горіхи, арахіс, сою, морепродукти.

В Європі і Україні існує законодавчий перелік 14 найсильніших алергенів, які обов’язково виділяються жирним шрифтом на етикетці у складі продукту. Це продукти, які містять глютен, молочний білок, рибу, яйця, сою, горіхи, арахіс, морепродукти, селеру, гірчицю, кунжут, люпин, молюски та двоокис сірки.

Усвідомлюючи відповідальність перед маленькими споживачами, компанія НіРР має великий вибір продуктів, які не містять жодного з 14-ти найсильніших алергенів і тому відносяться до низькоалергенного харчування: молочні суміші, низькоалергенні каші, низькоалергенні пюренизькоалергенні соки та пюре. Такі продукти мають спеціальну позначку на етикетці, що допоможе батькам легко скласти не тільки якісний, але й безпечний низькоалергенний раціон харчування дитини.

Безглютенова продукція

Ще не так давно слово "глютен" було відомо лише вузьким фахівцям і невідомо батькам. Цілі покоління дітей виросли на манній каші, в якій величезна кількість глютену - і нормально себе почували. Але зараз глютен чомусь опинився під пильною увагою не тільки батьків, але й лікарів. Чому? А що ж це ж таке - глютен?

Глютен – це білок (клейковина), який від природи має пшениця і всі її види (манка, тверді сорти, спельта, камут, булгур, кускус та ін.), а також жито та ячмінь. Часто до глютенових злаків відносять овес, який природньо не містить глютен, але особливо здатен накопичувати його в процесі вирощування та переробки.

В чому небезпека глютену? По-перше, він може викликати алергію і тому відноситься до існуючого в Європі і Україні законодавчого переліку 14-ти основних алергенів. По-друге, він може погано засвоюватись в кишківнику і тому викликати проблеми з випорожненням, травленням тощо.

Чи багато дітей реагують на глютен?

На щастя, ні, але їх точно стає більше, ніж в минулі часи. І це відбувається через масивний вплив «сучасних» провокуючих чинників на імунітет, геном і взагалі на стан здоров’я дитини – насамперед, поганої якості продуктів харчування та питної води, нераціонального підходу до профілактики та лікування захворювань, інших епігенетичних чинників.

Чи потрібно дітям повністю відмовлятися від глютену? Так, і назавжди – тільки при підтвердженій алергії на нього, а також при діагнозі «целіакія», адже ця хвороба на сьогодні не лікується. На целіакію страждає близько 1 % населення Землі, і тільки повна відмова від їжі з глютеном дозволяє не відчувати її проявів. А от тимчасове обмеження їжі з глютеном дійсно може призначити лікар в якості доповнення до лікуванні алергії або проблем з травленням. Але коли глютен без належного підтвердження вважають "винуватцем" всіх проблем зі здоров'ям дитини - тоді його виключення з харчування дитини є недоцільним.

Відмовитися або обмежувати глютен в харчуванні дитини першого року життя зовсім не складно - потрібно тільки знати, в яких продуктах прикорму він може міститися. В більш старшому віці це зробити вже складніше, тому що дитина може вживати продукти з «прихованим» глютеном (у харчових добавках, стабілізаторах, барвниках або емульгаторах).

Піклуючись про своїх маленьких споживачів, компанія HiPP має великий асортимент продуктів, які не містять глютен, у т.ч. прихований. Всі ці продукти обов’язково мають на етикетці вказівку на відсутність глютену і навіть його слідів, та дозволять скласти збалансований, якісний, а головне – безпечний раціон харчування дитини.

Пошук продуктів прикорму