Меню

Питання, які найчастіше виникають до спеціалістів в клініці дерматології

Відповідає доктор медичних наук Крістіна Шнопп

Відділення дерматології та алергології, Мюнхенський технічний  університет

Чи можу я використовувати для малюка звичайні (дорослі) засоби для догляду за шкірою чи шкіра дитини потребує спеціальних засобів?

Здорові діти народжуються з досить добре розвиненою шкірою. Однак епідерміс і особливо роговий шар, який відіграє важливу роль для бар'єрної функції, в перші місяці життя набагато тонший, ніж у дорослих 1, 2. Клітини шкіри менші і діляться швидше 2, потові і сальні залози ще не повністю розвинені 3, відповідно, регуляція процесу потовиділення ще не налагоджена, а жирність рогового шару знижена 2.

Ці структурні відмінності підвищують проникність шкіри немовлят. Так, рівень трансепідермальної (через епідерміс) втрати вологи, який є показником бар'єрної функції шкіри, у дітей на першому році життя значно коливається.

Формування бар'єрної функції шкіри триває принаймні, до кінця першого року життя немовлят.

Дитяча шкіра, порівняно з дорослою, може вбирати за більш короткий час більше вологи, але вона також швидше її втрачає.

У перші дні життя шкіра дитини повинна пристосуватись до переходу від вологого середовища до сухого. Одночасно новонароджений втрачає первородну змазку,  яка служила йому в утробі матері захисним шаром 4. Починаючи з другого тижня життя вміст вологи у верхньому шарі шкіри швидко збільшується.

У новонародженого рівень pH шкіри близький до 6,5, а до місяця вирівнюється до рівня 5,5 5.

У разі догляду за дитячою шкірою слід вибирати ті засоби, які в найменшій мірі можуть вплинути на значення pH шкіри. Високий показник рН особливо негативно впливає на збереження бар'єрної функції шкіри, що може викликати сильне подразнення, особливо в області підгузників.

Поэтому средствам по уходу за детской кожей необходимо предъявлять более высокие требования: поскольку кожа  новорожденного потенциально более проницаема, ингредиенты средств по уходу за кожей малыша, в первую очередь,  должны быть  безвредными. Наряду с этим следует избегать всего, что может повредить защитный кожный барьер или препятствовать его формированию. Например, обычное (щелочное) мыло в брусках удаляет кожный жировой слой и, следовательно, не подходит для ухода за кожей младенцев.

1) Еванс Н.Й., Раттер М. Розвиток епідермісу у новонароджених. Biol Neonate 1986, 49: 74-80.

2) Стаматас Г. Н., Ніколовскі Й., Людтке М. А. і співавт. Мікроструктура шкіри немовляти, оцінювана в природних умовах, відрізняється від шкіри дорослих по своїй організації і на клітинному рівні. Pediatr Dermatol 2010; 27: 125-31.

3) Агачі П., Бланк Д., Баранді C. і співавт. Рівень шкірного жиру в перший рік життя. Br J Dermatol 1980, 103: 643-9.

4) Ніколовскі Й., Стаматас Г. Н., Колліас Н., і співавт. Бар'єрна функція, вологоутримуючі і транспортні властивості рогового шару дитячої шкіри відрізняються від шкіри дорослих і продовжують розвиватися протягом першого року життя. J Invest Dermatol 2008; 128: 1728-36.

5) Стаматас Г. Н., Ніколовскі J, Мак Мак і співавт. Фізіологія і розвиток дитячої шкіри в перші роки життя малюка: огляд останніх висновків, заснованих на дослідженнях в природних умовах. Int J Cosmet Sci 2011 Sci, 33: 17-24.

Це також може вас зацікавити: